niedziela, 23 lutego 2014

Kosmetyki eko


Ostatnimi czasy z każdej strony atakują nas produkty z napisami EKO obklejone informacjami jakie to one nie są naturalne i cudowne. Ale czy faktycznie wszystkie produkty chwalące się byciem eko naprawdę takie są?
Otóż nie.
Modne stwierdzenie że dany produkt jest eko niekoniecznie oznacza że takim jest. I tu zaczyna się zabawa. Żeby poznać czy kosmetyk naprawdę taki jest należy szukać tych oznaczonych jednym z poniżej przedstawionych certyfikatów. Tylko wtedy wiemy, że produkt faktycznie spełnia szereg wymogów stawianym aby otrzymać tytuł eko. Poniżej parę słów o najbardziej znanych w europie organizacjach wydających certyfikaty dla eko kosmetyków.
Ecocert
 
Jest to francuska organizacja powstała w 1991 roku. Wydaje ona certyfikaty nie tylko naturalnym i ekologicznym kosmetykom ale także m.in. produktom do czyszczenia czy tekstyliom. Cerytfikat EcoCert otrzymują kosmetyki które zostały wyprodukowane w przynajmniej 95% z surowców pochodzenia naturalnego oraz 50% surowców pochodzących z upraw biologicznych.
BDIH
 
BDIH jest organizacją Niemiecką, która przyznaje certyfikaty kosmetykom, suplementom jedzenia i lekom bez recepty. Organizacja ta zwraca uwagę na wykorzystywanie surowców z upraw ekologicznych oraz kontrolowanych dzikich upraw oraz brak testowania kosmetyków na zwierzętach przez cały cykl tworzenia produktu. Nie są akceptowane produkty z zawartością syntetycznych barwników bądź zapachów, silikonów czy parafiny. Co ciekawe, aby uzyskać ten certyfikat co najmniej 60% produktów danego producenta musi spełniać owe warunki.
Cosmebio

Cosmebio zrzesza ponad 400 członków zarówno we Francji jak i za granicą, jednocząc wielu profesjonalnych przestawicieli przemysłu kosmetycznego. Organizacja wydaje dwa typy etykiet : BIO oraz ECO. Aby je otrzymać kosmetyki muszą spełniać poniższe zasady:
Etykieta ECO
  • Co najmniej 95% składników naturalnych lub pochodzących od źródeł naturalnych
  • Co najmniej 50% roślinnych składników pochodzących z upraw ekologicznych
  • Co najmniej 5% zawartości produktu pochodzi w upraw ekologicznych
Etykieta BIO
  • Co najmniej 95% składników naturalnych lub pochodzących od źródeł naturalnych
  • Co najmniej 95% roślinnych składników pochodzących z upraw ekologicznych
  • Co najmniej 10% zawartości produktu pochodzi w upraw ekologicznych
Jak widać żeby zdobyć etykietę BIO wymagana jest większa ilość składników z upraw ekologicznych.
Podsumowując, chciałam przybliżyć wam trzy najbardziej (według mnie) znane organizacje wydające certyfikaty dla produktów eko. Oczywiście na całym świecie tych organizacji jest o wiele więcej i można by o tym pisać eseje ;) Jednak jeżeli decydujemy się zwracać uwagę na to czy faktycznie kupujemy kosmetyk eko, warto jest znać te certyfikaty i właśnie ich szukać, a nie dać się zwieść samym obietnicom producenta.
Jakie jest wasze podejście do całego ”trendu” eko? 

Źródła: ecocertcosmebiobdih.

0 komentarze:

Prześlij komentarz